4 Temmuz 2012 Çarşamba

Temmuz - Ağustos (2012)Bir kere de olumsuz bir havadan bahsetmeden gireyim istiyorum şu yazıya: Sıcaklar geldi ne güzel, tatillere gidelim. Deniz seven plajına, yeşil seven köyüne gitsin. Yine yeşillensin fındık dalları… Ama yok, illa bir uçak düşmeli, birileri ölmeli, bizim (sizin) “gocaleşber”ler bol bol açıklama yapmalı, boy boy ekransı mahlukattan olmalılar. Bu ülkede ölmemeyi başarmak büyük iş olsa gerek. Gerçi kendi imkânlarınızla hayatta kalsanız bile sizi yakar bu toplumun aklı başka türlüleri: Madımak Olayı ya da Sivas Katliamı…

Memleketi biz mi kurtaracağız canım, şairlerimizden, yazarlarımızdan cici cici şiirlerimiz ve yazılarımızdan bahsedelim. Bu sayının şairleri: Murat Üstübal, Salim Nacar, Murat Çelik, Ümit Erdem, Ferhat Dönmez, Emre Gürkan Kanmaz, Umur Çepni, Hatice Asiltürk Çetinkaya, Muhammet Özmen ve Yusuf Bal. Muhammet 94 doğumlu, çok genç bir arkadaşımız, çok daha iyi şiirler yazacaktır. Ayrıca iki çeviri şiirimiz var bu sayıda. Sohrab Sepehri’yi Nihan Işıker, Robert Hayden’ı Ümit Şener Ta dilimize aktardı. Öykücülerimiz: Eyüp Tosun ve Serpil Akça; ayrıca Johann Peter Hebel’in takvim hikâyesini de Nergis Karaca çevirdi. Atilla Erken, Carlos Fuentes ile ilgili bir deneme kaleme aldı. Değinme köşemiz bu kez başka bir arkadaşımıza emanet: Fecri Sadık… Fecri, kitap ekleriyle ve şiir ortamıyla ilgili bazı “değinme”lerde bulundu.

Son olarak edebiyatı filan boşverip deprem gerçeğinin altını bir kez daha çizelim ve 17 Ağustos 1999’da hayatını kaybedenleri rahmetle analım.

Görüşmek dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder